О центру народног традиционалног плеса и игре - ЦНТПИ
ДОБРОДОШЛИ!
___________________________________________
У П И С Н О В И Х Ч Л А Н О В А У Т О К У!
___________________________________________
Наш циљ у ЦНТПИ
ЦЕНТРУ НАРОДНОГ ТРАДИЦИОНАЛНОГ ПЛЕСА И ИГРЕ
Није да нас гледате и да нам тапшете, већ да се са нама у коло ухватите уз чардаш или полку завртите, као и ми заиграте правилно и лепо, да народну - традиционалну игру - плес осетите срцем!
Заиграјте срцем, у ритму живота!
Народне игре - плесови Србије, Балкана и Централне Европе
Ритам, Живот и Игра...ЦНТПИ
______________________________________
ОБАВЕШТЕЊЕ:
РАСПОРЕД ЧАСОВА
УТОРАК ОД 21:30 ДО 22:30
ПЕТАК ОД 21:00 ДО 22:30
НЕДЕЉА ОД 20:00 ДО 22:00
______________________________________
Центар Народног Традиционалног Плеса и Игре - Нови Сад
ОСНОВНИ ПОДАЦИ:
Датум оснивања: 13. фебруара 2010 године.
Званичан назив: ЦЕНТАР НАРОДНОГ ТРАДИЦИОНАЛНОГ ПЛЕСА И ИГРЕ
Скраћени назив: ЦНТПИ
ЦНТПИ - центар народног традиционалног плеса и игре је сертификовани члан
светског плесног савета - УНЕСКО
International Dance Council - CID, UNESCO
Назив на страним језицима:
Енглески: Traditional Folk Dance Center
Немачки: Zentrum des traditionellen Volkstanzes
Француски: Centre de danse folklorique et traditionnelle
Руски: Центар народного традиционального танца
Словачки: Centrum ľudového tradičného tanca
Мађарски: Hagyományos Néptánc Központ
Румунски: Centrul de dans popular tradițional
Бугарски: Център на народни традиционните танци
Матични број: 28150687
ПИБ број: 108620887
Шифра делатности: 9499
Број рачуна: 160-415062-79 - Banca Intesa
Председник и заступник ЦНТПИ: Вељко Видић
Инструктор народних игара и плесова: Вељко Видић
Удружење Центар народног традиционалног плеса и игре је невладино непрофитабилно Удружење. Основано на неодређено време ради остваривања циља у области народног - традиционалног, играчко - плесног стваралаштва, фолклорних игара и плесова, народног - традиционалног вокално - инструменталног стваралаштва, са циљем изучавања, учења и преношења свих облика народних – традиционалних игара и плесова, фолклорног играчког стваралаштва, народног – традиционалног вокално - инструменталног, музичког стваралаштва.
Циљеви Удружења су: изучавање, учење и преношење свих облика народних – традиционалних игара и плесова, фолклорних игара и плесова, народног – традиционалног вокално - инструменталног, музичког стваралаштва.
ПОНУДА ЧАСОВА ЗА УЧЕЊЕ, ИЗУЧАВАЊЕ НАРОДНИХ ИГАРА.
УТОРАК - 21:30 до 22:30 - 1час
Месечна чланарина - 1500 дин месечно
Попуст за члана породице 50% - 750 дин месечно
Један час - 250 дин по часу
Чланарине се плаћају од 1 до 10 у месецу.
Плаћа се пуна чланарина без обзира на број долазака у току месеца.
САЛА - ЈЕВРЕЈСКА 22
ИНДИВИДУАЛНИ ЧАСОВИ за једног до три полазника у трајању од сат времена у терминима по договору.
ПОРЕД ПРАКТИЧНОГ УЧЕЊА ИГРА - ПЛЕСОВА НА ЧАСОВИМА, ПОЛАЗНИЦИ ЦНТПИ-а ДОБИЈАЈУ И СКРИПТУ ТЕОРИЈЕ НАРОДНИХ - ТРАДИЦИОНАЛНИХ ИГАРА - ПЛЕСОВА. У СКРИПТИ СЕ НАЛАЗИ ОПШТИ ПРЕГЛЕД И УВОД НАРОДНУ ИГРУ - ПЛЕС, ИГРАЧКО ПЛЕСНЕ МОТИВЕ, (КОРАКЕ), ЕТНОКОРЕОЛОШКЕ ЗОНЕ, ЦЕЛИНЕ И ОБЛАСТИ, АНАЛИЗУ НАРОДНЕ ИГРЕ, ЗАПИСИВАНЈЕ И ЧИТАНЈЕ НАРОДНИХ ИГАРА КАО И ОБРАДУ ОСТАЛИХ ТЕМА ВЕЗАНИХ ЗА НАРОДНЕ ИГРЕ - ПЛЕОСВЕ.
Центар је почео са радом 13. фебруара 2010 године, као први центар ове врсте плеса намењен свим људима који желе да науче и да уживају у традиционалном народном плесу и игри.
Народни плес - игра је потреба да се радост или туга живота представи кораком покретом и песмом. Зато је народна игра и плес је природан начин потреба човека да показе радост или бол, срећу или несрећу и наравно да се забави. народна игра је баш зато што природно навире из играча лака, алиса друге стране играчког брасца, темпа и мотива сложена и тешка, што зависи од тога како се игра, ако играмо срцем и ногама игра је радост ако играмо само механички игра је тешка и безлична.
Неко је некад давно рекао „коло се не игра ногама већ срцем“ а то је највећа истина.
Наш центар ради управо то, учи срце да игра а ноге да прате ритам срца, ритам живота.
Народни плесови су исто стандардизовани као и такозвани „стандардни“ плесови , свака игра и плес свако, хоро, оро, коло, чардаш има свој играчки образац , начин, подначин и корак. Само овим играчким плесним наслеђем богати смо са 3000 народних плесова и игара.
_______________________
"Званичнa порука за
Међународни дан игре
29. април 2016
Медији извештавају углавном о плесним представама, ретко о часовима плеса. С друге стране учење плеса је више распрострањенo од извођења: десет пута више људи практикују плес на часовима него изводеђи га на бину.
Тренутна економска криза утицала је једва на плесне школе: док су се многе фирме затвориле, врло мало се плесних школа затворило, у најгорем случају су изгубили неке ученике. То доказује још једном да је плес међу основним потребама, људи одлуче да смање друге трошкове, а не престану да плаћају за часове плеса.
Државне субвенције предузећима и јавним конзерваторијумима су смањене, тако да се више и више њих окрећу приватним спонзорима. Приватне школе се ослањају на накнаде које плаћају студенти, тако да све више окрећу реклами да привуку већи број студената. Оне увећавају обим плесова који се предају, оне организују догађаје, оне постају отворене и флексибилне.
На жалост организације у неким земљама покушавају да ограниче број наставника плеса стављајући притисак на владе да признају само дипломе које нуди држава. Верујемо да би учиење плеса требало би да буде отворено за све без икаквих ограничења.
Ништа не сме зауставити појединца да наставе, да уче, предају или стварају уметност, да ли музику, позориште, плес, сликарство или поезију.
Ми подржавамо и охрабравамо све да озбиљно проучавају и добију сертификате и дипломе како би стекли поверење ученика, али ми и инсистирамо да квалификације не би требало да буду рестриктиване спутавајући друге да предају у приватној пракси. Владе би требало да се одупру притисцима интересних група који покушавају да створе сопствену монопол у било којој уметности.
Добром професионалацу је драго да се ослони на свој таленат, знање и углед, а не на привилегије у прописима који сппречавају друге да се такмиће и пореде са њим. Уметност по дефиницији је инлузивна, не ексклузивна.
Дан плеса 2016 је посвећен отвореним вратима политике у настави плеса.
Алкис Рафтис
Председник ЦИД-а Међународног плесног савета,
УНЕСКО, Париз "
____________________
"The official message for
Dance Day
29 April 2016
The media report mainly on dance performances, rarely on dance classes. On the other hand learning dance is more widespread than performing: ten times more people practice dance in class than perform on stage.
The current economic crisis barely affected dance schools: while many businesses closed very few dance schools did, at worst they lost some students. This proves once more that dance is among the most basic needs - people opt to reduce other expenses rather than stop paying for dance classes.
State subsidies to companies and public conservatories were reduced, so they turn more and more to private sponsors. Private schools rely on fees paid by students so they turn increasingly to advertising to attract more students. They enlarge the range of dances taught, they organize events, they become more outward and flexible.
Unfortunately organizations in some countries try to limit the number of dance teachers by putting pressure on governments to recognize only diplomas offered by them. We believe that teaching dance should be open to all without any restrictions.
Nothing should stop an individual from teaching, learning or performing an art, whether music, theater, dance, painting or poetry.
We do encourage all to study seriously and obtain certificates and diplomas in order to gain the confidence of students, but we insist that qualifications should not be restrictive by keeping others from teaching in private practice. Governments should resist pressure from interest groups trying to create their own monopoly in any art.
A good professional is happy to rely on his/her talent, knowledge and reputation, not on privileges accorded by regulations keeping others from competing and comparing with him. Art by definition is inclusive, not exclusive.
Dance Day 2016 is dedicated to maintaining an open doors policy in teaching dance.
Alkis Raftis
President of the International Dance Council CID,
UNESCO, Paris"
_____________________
ЦЕНТАР НАРОДНОГ ТРАДИЦИОНАЛНОГ ПЛЕСА И ИГРE
____________________________________________
ЦНТПИ, наступ на 48. сабору народног стваралаштва "Прођох Левач, прођох Шумадију" 6.8.2017. Сплет игара Груже
Прослава 7 година рада и постојања ЦНТПИ-а Центра народног традиционалног плеса и игре, Учествују СКЦ"П.Ј. Шафарик"- Нови Сад, УА "Чивија" - шабац, КУД "Соко" - Инђија, ЦНТПИ - Нови Сад, 18.2.2017.
КАКО МИ ТО РАДИМО - неколико исечака са часова народне - традиционалне игре и плеса у ЦНТПИ.
Мали део часа СРЕДЊЕГ интензитета у ЦНТПИ
Часови слабог, средњег и јаког интензитета.
Кликните линк испод:
- ВИДЕО: Прослава 7 година ЦНТПИ-а
- ВИДЕО: Весело у ЦНТПИ, део часа
- ВИДЕО: Мали део часа СЛАБОГ интензитета, петком у ЦНТПИ
- ВИДЕО: Део часа учимо игру Jiana de la Tilisca из Румуније околина града Сибиу
- ВИДЕО: Мали део часа СЛАБОГ интензитета - Почетници
- ВИДЕО: Загревање на часу ЈАКОГ интензитета у ЦНТПИ
- ВИДЕО: Део часа СЛАБОГ интензитета наши почетници, недеља у ЦНТПИ
- ВИДЕО: Кратак инсерт са часа СРЕДЊЕГ интензитета
- ВИДЕО: Кратак снимак дела часа ЈАКОГ интензитета, суботом у ЦНТПИ, наше девојке
- ВИДЕО: Кратак снимак дела часа СРЕДЊЕГ интензитета петком у ЦНТПИ 25.11.2016.
- ВИДЕО: фестивал "Маркови дани" - наступ: ЦНТПИ - сплет игара врањске Пчинје.
- ВИДЕО: Један део часа у ЦНТПИ - 25.5.2016.
- ВИДЕО: Игра Еленино хоро, Бугаркса северна подунавска област.
- ВИДЕО: Кратак снимак дела часа јаког интензитета ЦНТПИ, сала бр. 2
- ВИДЕО: Час СРЕДЊЕГ интензитета, почетници и стари чланови у заједничком колу
- ВИДЕО: Као ми то радимо ЦНТПИ, део часа ЈАКОГ и СЛАБОГ интензитета, сале 1 и 2
- ВИДЕО: Кратак снимак дела часа ЈАКОГ интензитета, уторак 22.03.2016.
- ВИДЕО: Део часа ЈАКОГ интензитета у ЦНТПИ, уторак, 8.03.2016.
- ВИДЕО: Део часа ЈАКОГ интензитета у ЦНТПИ, субота, 5.03.2016.
- ВИДЕО: Део часа ЈАКОГ интензитета у ЦНТПИ
- ВИДЕО: 12.12.2015, део наступа у Шапцу у гостима У.А. "Чивија", ЦНТПИ игре Белопаланачког Поља
- ВИДЕО: На нашем часу, увежбавање сплета игара Белопаланачког Поља.
ЦНТПИ - ДЕО ЧАСА ЈАКОГ ИНТЕНЗИТЕТА
Циљ центра је да се народна игра врати у народ међу људе у свакодневницу на достојанствен и правилан начин, а да народна игра и плес не буду само за фолклорне ансамбле и сценске наступе, и да се огромна играчка традиција народа на Балкану поново врати у живот.
Разлика између „Центра Народног Традиционалног Плеса и Игре“ и Културно Уметничких Друштава или Фолклорних Ансамбала је у томе што је циљ центра да се народна игра оживи, научи, зна и игра у свакодневном животу где је и настала, док је циљ ансамбала и КУД-ова да се народна традиција, игра и песма очувају онаквима какви су били крајем 18., 19. и почетком 20. века.
Ц.Н.Т.П.И. је отворен за све људе без обзира на пол и године који желе да науче народне игре и плесове, желе да се рекреирају на другачији не монотон и забаван начин и оне који желе да вежбају али и науче нешто корисно.
Што више људи зна да игра народне игре то ће оне опстајати и заживети поново међу народом, а не само на сцени. Народни плес и игра нису за гледање већ за плес и игру.
ДО САДА:
После пет године постојања Центар Народног Традиционалног Плеса и Игре броји око 80-так чланова различите старосне доби од 14 до 60 година.
Учили смо и прешли више од 500 разних народних плесова и то од Мађарске до јужне Србије , од Дрине преко Шумадије до Бугарске.
На позив Међународног плесног савета УНЕСКО смо постали пуноправни члан савета и добили могућност д аиздајемо међународни сертификат ЦИД-УНЕСЦО.
Организовали смо до сада 15-так плесних вечери - игранки.
Учествовали смо на семинарима народне игре.
Учествовали на 45. сабору у Левчу.
Учествовали на 46. сабору у Левчу, освојили награду за најлепшу женску народну ношњу.
Учествовали смо на фестивалу народне ношње "Од бисера грана" - Футог.
Учествовали смо у оквиру "Штранд фест" манифестације са нашом отвореном радионицом народне игре.
...
ГДЕ СМО:
Центар Народног Традиционалног Плеса и Игре се налази у Јеврејској улици 22 у Новом Саду, фитнес клуб „MAMBOBIC“.
Часови се одржавају пет пута недељно: Уторак, Четвртак, Петак, Субота и Недеља.
УКРАТКО:
Ми играмо зато што не волимо и желимо да знамо разне игре и плесове а не играмо за наступе и играчке концерте, не играмо аматерски без разумевања, већ предано и са разумевањем, игре играмо на правилан, документован - записан начин без упрошћавања или мењања, обрасца или варијанти и играчке традиције - народни плес као некад, културан, леп, динамичан, елегантан, жив али култивисан.
КАДА СУ ЧАСОВИ:
Термини - часови , недељно имамо 5 часова од којих су 2 часа слабијег интензитета за почетнике и оне који желе да елемнте игре науче боље а остала 2 часа су јачег интензитета где се раде брже и комплексније игре и 1 час средњег интензитета.
Р А С П О Р Е Д Ч А С О В А
__________________________
Важи од 1.6.2016. год.
УТОРАК - 21:30 до 22:30 - ЈАК интензитет 1 час
_____________________
ШТА РАДИМО ?
Народне игре у изворном и у мало стилизованом облику са подручја Балкана и Централне Европе.
Народне-традиционалне игре и плесови које радимо и које смо учили у Центру Народног Традиционалног Плеса и Игре
ОТКУДА СВЕ ТО ЗНАМО И УЧИМО?
Из богате литературе посвећене народном плесу и игри са ових простора. Знање које смо добили на бројним семинарима које су држали неки од наших познатих кореографа и учитеља народног играња као што су:
-Лјубица и Даница Јанковић
-Десанка Деса Ђорђевић
-Добривоје Путник
-Иван Иванчан
-Оливер васић
-Славица Михајловић
-Вера Ристић
-Бата Лачковић
-Милорад Лонић
-Славко Пановић
-Војин Јовановић
-Љубомир Вујчин
-Дајана Костић...
- и још многи
И још многи други истраживачи и поклоници народног плеса.
Као и богата литература пре свега радови Сестара Јанковић па свих оних који су њих пратили..
КАДА МОГУ ДА СЕ УПИШЕМ?
УПИС НОВИХ ЧЛАНОВА У ТОКУ...!!!
јавите се на 0605656655
или дођите лично у:
Јеврејску 22. - уторак, четвртак, петка, субота, недеља
Износ месечне чланарине у ЦНТПИ
5 термина недељно 2 термина слабог интезитета, 2 термина јаког интензитета и 1 средњег интензитета. укупно 7 сати недељно
Месечна чланарина - 1500 дин месечно
Попуст за члана породице 50% - 750 дин месечно
Један час - 250 дин по часу
Чланарине се плаћају од 1 до 10 у месецу.
Плаћа се пуна чланарина без обзира на број долазака у току месеца.
ИГРАЧКИ ПЛЕСНИ МОТИВИ, УВОД У НАРОДНУ ТРАДИЦИОНАЛНУ ИГРУ И ПЛЕС, ОПИСИ И ВРСТА КОРАКА, МОТИВА...
ШТА ЈЕ ШТА У ТРАДИЦИОНАЛНОМ НАРОДНОМ ПЛЕСУ И ИГРИ ИГРАЧКИ-ПЛЕСНИ МОТИВИ:
У народном плесу и игри, као и плесу уопште, постоје 4 основна играчка мотива.
Ти мотиви се даље модификују на више начина и дају пун спектар корака који ће бити даље наведени и описани.
Основни мотиви су:
- Корак
- Поскок или скок
- Удар
- Трокорак
МОДИФИКАЦИЈА И ИЗМЕНА ПЛЕСНИХ МОТИВА:
Сваки од наведена 4 мотива може да се модификује и мења на 4 начина, чиме се добијају сви остали играчки-плесни елементи.
- Модификација мотива ПРОСТОРНО, тј. померај напред, назад, бочно итд.
-Модификација мотива ДИНАМИЧКИ, тј. променом брзине извођења неког покрета унутар такта, спорије, брже итд.
- Модификација мотива РИТМИЧКИ, тј. измена неког мотива модификацијом ритма корака у односу на музички ритам.
- Модификација морива УКРАСОМ, ГЕСТОМ или ЦИФРОМ, тј. измена мотива неким додатним елементом унутар самог мотова, нпр.поклек, подизање, забацивање итд.
Од ових основних мотива и модификација мотива даље настају играчки-плесни обрасци.
ИГРАЧКИ-ПЛЕСНИ ОБРАЗАЦ: То је композиција једног или више мотива, са или без модификација, у једној музичкој фрази или такту. Играчки-плесни образац је утврђен редослед извођења мотива за дати такт или скуп тактова-музичку фразу за дату игру. Варијације овог обрасца називамо варијанте.
Неке игре и плесови немају утврђен образац за сваки такт већ се састоје од више плесних мотива и њихових модификација који се слободно комбинују у датој игри. Ово називамо ипровизацијом.
Импровизација није без правила, правила су у врсти мотива и врсти модификација тих мотива, као и део где се који мотив примењује, тј. који мотиви иду на брзи или спори део.
За разлику од оваквих игара где је импровизација плесача доминантна, игре са утврђеним обрасцом не допуштају такву слободу, али дају играчу избор више образаца за дату игру-плес, којим се постиже разноврсност и занимљивост игре.
ОПИСИ КОРАКА ТЈ ПЛЕСНИХ МОТИВА СА МОДИФИКАЦИЈАМА У НАРОДНИМ ИГРАМА И ПЛЕСОВИМА:
-Корак: померање у простору, тј. промена положаја у простору.
-Обичан корак: шетајући корак наизменично десн-лева-десна нога; може бити висок, приземан или са поскоцима.
-Привлачећи корак (корак са привлачењем): корак десном ногом удесно након чега се лева нога привуче ка десној, односно левом ногом улево након чега се десна нога привлачи левој. Привлачећи корак може бити висок (где се нога која се привлачи привлачи високо и спушта уз другу ногу), низак (када се нога која се привлачи помера скоро по тлу) и такође може бити украшен са троделним трептајем (јендоличним или са нагласком на први или последни део трептаја).
-Трептај: троделни играчки украс, који у својој структури може да има и кретњу. Трептај је троделно одизање и спуштање пета од подлоге, при чему се постиже благо треперење тела. Трептај, пошто је троделни, слично трокораку може да има нагласак у смислу временске дужине корака на првом или последњем трептају, а може бити и равномеран (као например у играма панонске регије).
-Укрштени корак: корак започње десном ногом удесно, након чега лева нога иде исто у десну страну укрштено испред или иза десне ноге; у лево корак започиње левом ногом, а десна нога иде укрштено испред или иза леве. Овај корак може бити висок (као нпр. у игри чачак, где се нога са којом се укршта диже високо и спушта испред ноге која чини корак) и може бити низак (при земљи). Такође, овакви кораци се могу играти са трептајем троделним украсом.
-Преплет: сложен корак где се кретња врши наизменичним укрштањем ногу испред и иза (десна нога удесно, па лева испред десне укрштено, па десна нога у десно и лева нога укрштеноиза десне; у лево на исти начин, с тим да се креће левом ногом). Ови кораци могу бити предњи или задњи преплет у зависности да ли нога са којом се врши укрштање иде испред или иза ноге која је начинила први покрет. Дводелни преплет је убрзан и скраћен корак где се у малом скоку десна и лева нога укрштају (на пример поскок на десну ногу удесно и лева се укрсти испред десне, па поскочић на десној нози опет удесно с тим да се лева укрсти иза десне и тако циклично).
- Поскок или Подскок: корак тј. дупли скок на једној или обе ноге. На пример, мали поскок са доскоком не десној нози, или на обе ноге. Поскок се може извести и са забацивањем ноге иза или избачајем испред где се потом доскок врши на ту ногу.
-Скок: корак од једног скока на десну или леву ногу или обе ноге. Код скока нема првобитног поскочића као код поскока (нпр. игра Опанчар - скок са обе ноге у лево). -Обичан трокорак – Трокорак - Троделни корак (опис на десну ногу): 1- корак на десну ногу у месту лева нога се одигне, 2- корак на леву ногу у месту десна нога се одигне, 3- корак на десну ногу у месту лева нога се одигне. Трокорак може да буде равномеран (дужина корака је иста, како временска тако и просторна) или са нагласком на први или последњи корак (тај корак је дужи, или временски или у простору, у односу на друга два).
-Поскочни трокорак - Троделни корак где се корак започиње поскоком. (опис на денсу ногу): 1- поскок на десној нози (скок и мали доскок у кратком временском периоду), лева нога у исто време одигне и привуче уз десну при доскоку, 2- корак на леву ногу у месту десна нога се одигне, 3- корак на десну ногу лева нога се одигне.
-Корак са утапањем: корак који започиње утапањем, тј. спуштањем у колену на једној или пак обе ноге, без обзира да ли је сам корак привлачећи, укрштен, обичан или преплет. Овај корак може да се опише као корак при коме крећемо у десну страну тако што десна нога прави корак удесно, колено се савије када нога прими тежину тела, а лева носга се привуче уз десну при чему се колено десне ноге исправи, тзв.чучањ и испружење. Утапајући корак се појављује у окретним играма као што је чардаш или полка или друге паровне игре.
-Удар: удар може бити једнострук, двоструки или троструки унутар ритма. Удари ногом могу бити или на први удар такта или на други, тзв. синкопирани. Удари могу бити једном ногом, наизменично са обе ноге или у скоку на једну или обе ноге. Удар је чујни почетак или завршетак неког корака.
- Корак са замахом: корак где слободна нога прави замах у простору док се друга нога привуче или у случају окрета нога на којој је тежина стоји у месту тј. око те ноге се окрећемо док друга нога прави замах и тиме добијамо окрет.
Поред ових основних облика, сваки корак може да има стилске варијације у смислу врсте гесте коју чини слободна нога.
-Геста: покрет ноге која је слободна на којој се не стоји, тј на којој није тежина тела. Геста може бити просто одизање ноге и привлачење, високо одизање ноге, шут ногом, набијање ноге, забацивање ноге испред или иза, укрштање у ваздуху испред ноге на којој се стоји и разне друге комбинације покрета.
Вељко Видић Инструктор ЦНТПИ.
В И Д Е О С Н И М Ц И :
Погледајте наше видеo снимке кликните на назив и уживајте.
- Наступ на 48. сабору народног стваралаштва "Прођох Левач, прођох Шумадију" - Сплет игара из Груже
- Мали део часа СЛАБОГ интензитета, петком у ЦНТПИ
- Део часа учимо игру Jiana de la Tilisca из Румуније околина града Сибиу
- Мали део часа СЛАБОГ интензитета - Почетници
- Загревање на часу ЈАКОГ интензитета у ЦНТПИ
- Кратак инсерт са часа СРЕДЊЕГ интензитета
- Део часа СЛАБОГ интензитета наши почетници, недеља у ЦНТПИ
- Кратак снимак дела часа ЈАКОГ интензитета, суботом у ЦНТПИ, наше девојке
- Кратак снимак дела часа СРЕДЊЕГ интензитета петком у ЦНТПИ 25.11.2016.
- ЦНТПИ на фолклорном фестивалу "Маркови дани" 24.7.2016.
-Час СРЕДЊЕГ интензитета, почетници и стари чланови у заједничком колу
-Као ми то радимо ЦНТПИ, део часа ЈАКОГ и СЛАБОГ интензитета, сале 1 и 2
-Игра - плес селско шопско хоро, Бугарска - шопска област околина Софије, час ЈАКОГ интензитета
-Део часа јаког интензитета у ЦНТПИ, уторак, 8.03.2016.
-Део часа јаког интензитета у ЦНТПИ, субота 5.03.2016.
-Део часа слабог интензитета, наши почетници, недеља 6.03.2016.
-МАРТОВСКА ИГРАНКА - забава 2016.
-ЦНТПИ Дочек Нове 2016. године, мали део како смо се забављали
-Део часа јаког интензитета 22.12.2015. ЦНТПИ
-12.12.2015, део наступа у Шапцу у гостима У.А. "Чивија", ЦНТПИ игре Белопаланачког Поља
-На нашем часу, увежбавање кореографије Игре Белопаланачког Поља
-Јесења игранка ЦНТПИ-а 28.11.2015.
-ЦНТПИ фото филм, ЦНТПИ у Левчу 46. сабор
-ЦНТПИ наступ на 46. сабору у Левчу "Прођох Левач, прођох Шумадију" Игре Белопаланачког Поља
-Мали део часа СЛАБОГ интензитета у ЦНТПИ, четвртак.
-Недеља у ЦНТПИ, мали део нашег часа слабог интензитета.
-Весео час слабог интензитета у ЦНТПИ, са гошћом из Kине
-Пролећна игранка - забава ЦНТПИ-а 16.мај 2015.
-ЦНТПИ, инструктор, асистенкиња, и полазници на семинару Игре Драгачева 2015, Земун
-Један сасвим обичан час код нас у ЦНТПИ, фебруар 2015.
-Час СЛАБОГ интензитета са почетницима у ЦНТПИ, фебруар 2015.
-ЦНТПИ - Први наступ полазника школе на 45. сабору у Левчу.
-ЦНТПИ на 45. Сабору у Каленићу "Прођох левач, прођох Шумадију"
-Час слабог интензитета у ШНТПИ, наши почетници и стари чланови 06.07.2014.
-Недељни час слабог интензитета у друштву нових и старих полазника 15.06.2014.
-Још један леп снимак од недеље 11.05.2014.
-Кратки сегмент недељног часа 11.05.2014.
-Део часа од уторка 06.05.2014. ШНТПИ-Нови Сад
-Час слабог интензитета, учимо елементе, ритмику и игре-плесове. 04.05.2014
-ПРОЛЕЋНА ИГРАНКА 26.04.2014, један мали део лепог дружења.
-Весео, радан и позитиван час уторак 22.04.2014. У Ритму живота део часа у ШНТПИ.
-Осмех игра-плес у ритму живота мали део часа 17.04.2014.
-Мали део часа у ШНТПИ-Нови Сад, уторак 15.04.2014.
-У ШНТПИ стари и нови полазници у једном колу
-Школа Народног Традиционалног Плеса и Игре - У РИТМУ ЖИВОТА!
-Промо са нашим новим полазницима
-Ш.Н.Т.П.И. - Заиграјте срцем 2014.
-Час слабог интензитета 6. Фебруар 2014.
-Део часа у ШНТПИ јачег интензитета
-Час слабог интензитета у друштву почетника 20. јануар 2014.
-Час слабог интензитета недеља 12. јануар 2014.
-Весело разиграно и радно у ШНТПИ
-Час средњег интензитета са почетницима децембар 2013.
-Нек се врти весело наше коло шарено
-Ваша и наша Школа Народног Традиционалног Плес аи Игре
-Лако лако танцовођо час слабог интензитета
-Час јачег интензитета новембар 2013.
-Суботњи час у ШНТПИ 16.11.2013.
-Игранка - Плесно вече 15.11.2013.
-Час слабог интензитета са новим полазницима
-Како плешемо - играмо и учимо народне игре и плесове
-Једноставније игре на часу лаког интензитета
-Пролећна игранка - плесно вече
-Час средњег интензитета мај 2013.
-Школа Народног Традиционалног Плеса и Игре
-Велико и весело друштво на часз у ШНТПИ